مهندس حسن صبوری مدیر کل راه و شهرسازی استان قم /

اخذتصمیمات اخلاقی نیازمند داشتن دانش ویژ ه در حوزه اخلاق حرفه ای است

| ۱۲:۳۳:۰۸ | ۲۵ / آذر / ۱۳۹۶ |
شناسه خبر: OQ

اگر جامعه مهندسی به آنچه که در ضوابط و مقررات آمده است عمل کند و نسبت به مباحث حرفه ای و اخلاق مهندسی ، بایدها و نبایدهای این حرفه پایبند باشند قطعا با مشکلات کمتری در این حوزه مواجه خواهیم شد و مسیر عمران و آبادانی کشور هموارتر می شود و مردم نیز خدمات فنی و مهندسی مطلوب تری دریافت خواهند کرد.

مهندس حسن صبوری مدیر کل راه و شهرسازی استان قم در گفتگو با روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: موجب افتخار است که اولین همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان که از جمله موضوعات مهم در جوامع مهندسی به شمار می رود به همت اداره کل راه و شهرسازی قم و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و با حضور مقامات کشوری و استانی  برگزار می شود.
وی با اشاره به چگونگی شکل گیری این همایش اظهار داشت: نظام نامه رفتار حرفه ای مهندسی  در سال 94 تدوین  و تصویب  و از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد که در همین راستا دبیرخانه دائمی اخلاق مهندسی در قم راه اندازی شد .


وی بیان داشت: از دو سال گذشته مقدمات برگزاری همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان با رایزنی های صورت گرفته با  وزارت راه و شهرسازی آغاز شد که در این راستا کمیته اجرایی ، کمیته علمی و شورای سیاستگذاری تشکیل  شد و جلسات مختلف برگزار کردند و امیدواریم این همایش که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 28 و 29 آذرماه برگزار می شود منشاء آثار خوبی برای جامعه مهندسی باشد.


مدیر کل راه و شهرسازی استان قم گفت: در طی این مدت مشورت های  زیادی با نخبگان و مهندسان متخصص در امر اخلاق مهندسی صورت گرفت که از تجربیات تعدادی از این صاحبنظران و اساتید عرصه اخلاق مهندسی در این همایش دو روزه ، بهره مند خواهیم شد.


وی در ادامه با مهم خواندن موضوع اخلاق مهندسی عنوان داشت: اخلاق مهندسی در حقیقت شاخه ای از اخلاق کاربردی است که با ارائه راهکارهای اخلاقی به تصمیم گیری و تصمیم سازی  ها در حوزه مهندسی کمک و خلاء های موجود در این عرصه را برطرف می کند.


مدیر کل راه و شهرسازی استان قم ابراز داشت: در حوزه اخلاق مهندسی هم اکنون منابعی که در اختیار داریم  عموما منابع خارجی است که یکی از اهداف برگزاری همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان در قم نیز در واقع تلاش برای بومی سازی این منابع بوده تا کدهای اخلاقی بومی تعریف و راه های برون رفت از ناهنجاری ها حوزه مهندسی احصا شود .


وی اضافه کرد: اخذ تصمیمات اخلاقی و بومی سازی کدهای اخلاقی نیازمند داشتن دانش ویژه در حوزه اخلاق حرفه ای و اخلاق مهندسی است که امیدواریم در این همایش  این مهارت ها و دانش به مهندسان انتقال داده شود.


مدیر کل راه و شهرسازی استان قم بیان داشت: اگر جامعه مهندسی  به  آنچه که  در  ضوابط و مقررات آمده است عمل کند و نسبت به مباحث حرفه ای و اخلاق مهندسی ، بایدها و نبایدهای این حرفه  پایبند باشند قطعا با مشکلات کمتری در این حوزه مواجه خواهیم شد و مسیر عمران و آبادانی کشور هموارتر می شود و مردم نیز خدمات فنی و مهندسی مطلوب تری دریافت خواهند کرد.

کیمیا سامانه